top of page

Vzdělávání a osvěta

Významnou náplní naší činnosti je osvětová a vzdělávací činností. Pořádáme přednášky, semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost. Od roku 2014 pravidelně organizujeme program Stanislava Grofa v České republice a v Polsku.

 

Jsme organizátorem 1. České transpersonální konference (2016) a Mezinárodní transpersonální konference (2017), které vznikly jako výsledek platformy Holosu Transpersonální fórum.

Jsme také nakladatelem a filmovým producentem. Vydáváme zejména knihy Stanislava Grofa, ale i dalších významných autorů. Natočili jsme dokumentární filmy Holotropní dýchání ve vodě a Z temnoty duše… světlo.

Realizované vzdělávací a osvětové projekty Holosu

Dokumentární filmy z dílny Holosu

Dokumentární filmy

Z temnoty duše... světlo

Pro osvětu a bližší představení tématiky psychospirituální krize jsme natočili ve spolupráci s Viliamem Poltikovičem dokumentární film s názvem Z temnoty duše... světlo. Film je možné zakoupit online přes Vimeo.

Webové stránky projektu: www.ztemnotydusesvetlo.com  

Holotropní dýchání ve vodě

MUDr. Milan Hrabánek je certifikovaným instruktorem holotropního dýchání, přímým žákem Stanislava Grofa s mnohaletou praxí. Tuto techniku dále rozvíjí a zřejmě jako první na světě přišel s technikou holotropního dýchání ve vodě, kterou úspěšně praktikuje již řadu let. Jak dlouholeté zkušenosti MUDr. Hrabánka ukázaly, vodní prostředí umožňuje ještě hlubší prožití holotropního procesu, včetně materiálu perinatálních matric a transpersonálních zážitků. V roce 2013 sdružení Holos natočilo o této technice dokument.

Dokument divákům z řad odborné i laické veřejnosti přináší autentický záznam ze semináře holotropního dýchání ve vodě, který se konal v Metylovicích v dubnu 2013 u příležitosti Mezinárodního dne holotropního dýchání. Dokument vytvořilo občanské sdružení Holos ve spolupráci s grafickým studiem Aleš Orlík.

Jedná se o vůbec první dokument na světě, který představuje tuto jedinečnou terapeutickou techniku, která má velký potenciál nejen pro proces sebepoznání, ale i pro léčbu některých duševních onemocnění, především pak psychospirituální krize. Cílem dokumentu je ukázat význam této techniky a její pozitivní účinky na duševní zdraví. Zároveň je výzvou k celospolečenské diskuzi o přístupu české psychiatrie k problematice transpersonální psychologie, holotropního dýchání jako léčebné techniky a psychospirituální krize.

Zdarma ke zhlédnutí
Vzdělávací materiály

Vzdělávací materiály - přednášky a rozhovory

Díky našim aktivitám se nám podařilo shromáždit velké množství vzdělávacích materiálů, které jsou zde nově zcela zdarma k dispozici. 

Konference 75 let LSD ve vědě a umění - Ostrava - Landek 2018

NOVINKA

Stanislav Grof - Eros a Psyché (Praha, 2017)

NOVĚ ZDARMA

Kvalitní audiovizuální záznam přednášky, která byla konsekutivně tlumočena do angličtiny. Celkem jde o více než 10 hodin videozáznamu. Použité prezentace jsou synchronizovány s videem a je možné je zobrazit spolu s videem. 

Stanislav Grof a Richard Tarnas - Psyché a Kosmos (Praha, 2017)

Kvalitní audiovizuální záznam přednášky, která byla konsekutivně tlumočena do angličtiny. Celkem jde o více než 10 hodin videozáznamu. Použité prezentace jsou synchronizovány s videem a je možné je zobrazit spolu s videem. 

cosmos3.JPG
NOVĚ ZDARMA
NOVĚ ZDARMA

Stanislav Grof - Návrh zásadní revize psychiatrie, psychologie a psychoterapie založený na výzkumu vědomí trvajícího půl století. (Praha, 2014)

Stanislav Grof - Psychospirituální krize (Ostrava, 2017) (1. část)

Zdarma ke zhlédnutí

Stanislav Grof - Psychospirituální krize (Ostrava, 2017) (2. část)

Videozáznamy z Mezinárodní transpersonální konference ITC Prague 2017

logo_barevne_svetle_pozadi.jpg

152 videí přednášek z Mezinárodní transpersonální konference ITC Prague 2017 jsou volně ke zhlédnutí na platformě SlidesLive.

Na překladu vybraných přednášek do češtiny se pracuje. 

Videozáznamy z České transpersonální konference 2016

ctk-2016-logo.png

Vybraná videa z České transpersonální konference jsou volně ke zhlédnutí na youtube. 

Záznamy z besed po promítání filmu "Z temnoty duše... světlo"

Zdarma ke zhlédnutí

Milan Hrabánek - rozhovor o holotropním dýchání (2015)

Zdarma ke zhlédnutí

Nakladatelství Holos

Nakladatelství

Holos se od roku 2007 zabývá také nakladatelskou činností. Vydává publikace zabývající se oborem transpersonální psychologie, především díla Stanislava Grofa, ale i dalších autorů. Vydává také publikace spojené s holotropním uměním - katalogy k výstavám i holotropní poezii. 

Stanislav Grof a LSD: Od farmakologie k archetypům
Pocta k jeho devadesátým narozeninám

Brigitte Grofová

Vědec, badatel, psychiatr a psychonaut Stanislav Grof se věnuje výzkumu v oblasti transpersonální psychologie a holotropních stavů vědomí již více než pětašedesát let. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou psychedelika, holotropní dýchání, psychospirituální krize a jejich přínos k vnitřní transformaci a probuzení lidstva. Tato úžasná kniha, která je oslavou jeho devadesátých narozenin, nabízí hluboký vhled do Grofova pozoruhodného života a díla. Její součástí je unikátně komplexní rozhovor s jeho ženou Brigitte Grofovou, v němž popisuje vývoj ve svém chápání psýché v průběhu celého svého výzkumu, a kniha také obsahuje předmluvu ke knize
Alberta Hofmanna: LSD - Mé problémové dítě. Součástí knihy je také mnoho srdečných přání k narozeninám od jeho přátel, kteří s ním sdíleli část životní cesty a mnoho vzácných fotografií a ilustrací.

 

Kniha vyjde v prosinci 2022.

Cesta psychonauta 1. a 2. díl
Stanislav Grof

Encyklopedie cest do nitra.

Cesta Psychonauta je jednou z nejvýznamnějších knih o lidské psyché a spirituálním hledání. 

Napsáno na vrcholu své nádherné kariéry je Cesta psychonauta pravděpodobně největším přínosem Stanislava Grofa. Šířka a hloubka jeho znalostí je ohromující, tón jeho psaní je snadný a přístupný a jeho příběhy jsou rozzářeny zábavnými anekdotami, zajímavými osobními zkušenostmi a brilantními případovými studiemi.

 

Nakladatelství Holos, 2020.

obalka1.png
Holotropní umění 5
Milan Hrabánek

Česko-anglický katalog z páté výstavy holotropního umění, která se koná 7. září - 31. října 2019 na zámku v Linhartovech.

Nakladatelství Holos, 2019.

obalka-predni-cestou-ticha.jpg

V knize Cestou Ticha se dočtete, jak můžete v každodenním životě hluboce naslouchat. Jak se odvrátit od hluku a rozptýlení, být více pozorní a přijímat ticho. Zjistíte, jak uklidnit svou mysl a získat moudrost a vhled, jak lépe naslouchat srdcem a radostně tak objevit novou vnitřní svobodu.

Nakladatelství Holos, 2019.

mezinarodni-katalog.png

Česko-anglický katalog k Mezinárodní výstavě holotropního umění, která se uskutečnila 28.9. - 8.10.2017 ve Villa Pellé a v Písecké bráně  v Praze u příležitosti konání Mezinárodní transpersonální konference ITC Prague 2017. 

Nakladatelství Holos, 2017.

holotropni-umeni-2.jpg
Holotropní umění 2
Milan Hrabánek

Česko-anglický katalog z druhé výstavy holotropního umění, která se uskutečnila 21.- 23. dubna 2017 pod záštitou Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE97 na Pražské křižovatce na Festivalu holotropní kultury. 

Nakladatelství Holos, 2017.

obalka-giger.jpg

Pozitivní poselství D. Grofa o univerzální spiritualitě, zabudované v našem mozku a odkrývané během mystických psychedelických stavů vědomí, by mělo být dnes na titulních stránkách našich zpráv.

V této nové knize Stanislav Grof ukazuje, jak umělci-vizionáři ztvárňují ve svém umění současné porodní trauma světové duše; tím, že se s námi dělí o své objevy z výzkumu vědomí, vytváří nový kontext pro nahlížení a docenění vizionářského umění v jeho schopnosti nás probouzet.

Nakladatelství Holos, 2016.

obalka-katalogu.jpg
Holotropní umění 1
Milan Hrabánek

Česko-anglický katalog z první české výstavy holotropního umění, která se uskutečnila 22.-26.4.2016 pod záštitou Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE97 na Pražské křižovatce.

Nakladatelství Holos, 2016.

krize-d-v-obalka.jpg
Krize duchovního vývoje
Stanislav a Christina Grofovi

Od spirituální krize k vyléčení a znovuzrození.
 

Nakladatelství Holos, 2015.

Kniha je opět skladem! 

obalka-hd-2.jpg
Holotropní dýchání
Stanislav a Christina Grofovi

Stanislav a Christina Grofovi v této již dlouho očekávané knize podrobně popisují svoji metodu holotropního dýchání, která představuje zásadní průlom v oblasti psychoterapie a sebezkoumání. Výraz holotropní doslovně znamená „směřující k celistvosti“ (z řeckého holos – celek a trepein – pohybovat se směrem k něčemu). Holotropní dýchání ve své praxi využívá pozoruhodně léčivého a transformačního potenciálu změněných stavů vědomí, jež vyvolávají širokou škálu prožitků, která skýtá jedinečné terapeutické možnosti v podobě znovuprožití vzpomínek z dětství, novorozeneckého období, jednotlivých fází porodu a prenatálního života a také různé prvky z historických a archetypálních oblastí kolektivního nevědomí.

Nakladatelství Holos, 2011.

ma-sestra-trava1.jpg
Má sestra tráva
Jitka Badoučková

Sbírka přírodní holotropní poezie s ilustracemi Jany Vysoudilové.  

Nakladatelství Holos, 2013.

laska-je-lidsky-med.jpg
Láska je lidský med
Jitka Badoučková

Sbírka milostné holotropní poezie s ilustracemi Grety Sartori.

Nakladatelství Holos, 2010.

andelska-lekarna.jpg
Andělská lékárna
Jitka Badoučková

Sbírka vánoční holotropní poezie s fotografiemi Aleše Orlíka. 

Nakladatelství Holos, 2007.

Nabídka přednášek

Nabídka přednášek

dovolujeme si Vám představit a nabídnout přednášky centra Holos pro Vaše zařízení a zájemce z Vašeho místa. Přednášky jsou určeny laickým posluchačům, ale i široké odborné veřejnosti. Přednášející - MUDr. Milan Hrabánek - je lékařem, psychiatrem, ředitelem Centra HOLOS. Dr. Hrabánek ve své práci uplatňuje holistické - celistvé pojetí člověka. Jeho vědecká a publikační činnost k tématům závislosti a léčby je od roku 1998 prezentována na mnoha vědeckých konferencích a kongresech u nás i v zahraničí.

Níže uvádíme seznam tématických okruhů, jednotlivé přednášky trvají cca 150 minut:

Výklad bude doplněn promítáním prezentace přes dataprojektor, praktickým předvedením zařízení, možnou videoprojekci. Prosíme o zajištění dataprojektoru, plátna, případně další technické náležitosti (dle technických požadavků vybrané přednášky). Po skončení diskusní části budou mít zájemci možnost získat informační materiály našeho Centra (případně se přihlásit na akce související s tématem setkání).

Cena přednášky je závislá na výši prostředků vynaložených na cestovné a zaplacení režijních nákladů Centra HOLOS - smluvní ceny.

V případě Vašeho zájmu o přednášku nebo jakýchkoliv dotazů kontaktujte naší kancelář.

bottom of page