Seminář o kontraindikacích práce s holotropními stavy vědomí přilákal terapeuty z celé ČR

Celodenní seminář se uskutečnil 31. ledna 2019 na Mendelově univerzitě v Brně. Seminář nesl název "Mimořádné stavy vědomí - indikace, kontraindikace a psychopatologie". Na základě své dlouholeté praxe spojující znalosti konvenční medicíny, psychiatrie i práce s holotropními stavy vědomí jej přednášel MUDr. Milan Hrabánek z Mezinárodního transpersonálního centra Holos.


Semináře se zúčastnilo 30 lidí z různých koutů ČR i ze zahraničí. Byli mezi nimi terapeuti, lékaři, facilitátoři holotropního dýchání, lidé ve výcviku Grof Transpersonal Training, pracovníci sociálních služeb a další lidé se zájmem o tuto problematiku.


MUDr. Hrabánek seznámil publikum v úvodu s problematikou vědomí, mimořádných a holotropních stavů vědomí od historie až po současné poznatky. Představil mapu lidské psýché, jak ji v rámci transpersonální psychologie rozšířil Stanislav Grof.


Po tomto teoretickém úvodu se věnoval psychickým i somatickým onemocněním z pohledu transpersonální psychologie. Transpersonální přístup má velký léčebný potenciál a v řadě případů dokáže nahradit konvenční psychiatrickou léčbu, avšak v jiných případech je konvenční psychiatrie zatím nenahraditelná. Je proto nutné dobře rozlišovat, pro koho je práce s holotropními stavy vědomí vhodná a pro koho nikoliv. MUDr. Hrabánek proto představil základní kritéria pro diferenciální diagnostiku, a to lékařská i psychologická. Uvedl také indikované psychopatologické diagnózy z pohledu mezinárodní klasifikace nemocí MKN10 a věnoval se i somatickým onemocněním. V průběhu výkladu zazněla celá řada kazuistik z vlastní praxe.


Významnou kapitolou byly podrobné informace o kontraindikacích pro práci s holotropními stavy vědomí a také o psychiatrických lécích včetně informací o možnostech jejich vysazování.


Poslední část semináře byla věnována představení diagnosticko-terapeutických metod užívaných v Mezinárodním transpersonálním centru Holos.


Tématika semináře byla velice široká a organizátoři Miroslav Horák a Karel Fuller již nyní přislíbili pokračování, ve kterém se MUDr. Hrabánek bude vybranému dílčímu tématu věnovat ještě podrobněji.130 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Naše další weby

Rychlý kontakt

Holos Centrum
Marie Dolanské 12
746 01 Opava - Vlaštovičky

+420 773 615 324 

holos@holos.cz

Spolupracujeme

Organizational member of EUROTAS

eurotas_logo_2014.png
  • Facebook

© 2003 - 2018 by Holos.