top of page

Fytoterapie

Pro vaše neduhy po vyšetření u nás vytestujeme a necháme na náš recept připravit přesnou bylinnou směs pro úzdravu vašeho organizmu.

V současné době se vracíme k přírodním zdrojům, a to především co se týče zdraví a životního stylu. Z této oblasti je i léčení pomocí rostlin, tedy fytoterapie.

Léčení pomocí léčivých bylin má dlouholetou tradici. Ač tato metoda dnes není oficiální, klasická medicína z ní vyšla. Dříve, než se začaly vyrábět syntetické léky, chodili se naši předkové léčit do přírody. I dnes se v lékárnách prodávají léčivé čaje, i léčivé rostlinné výtažky, různé kosmetické firmy jsou založeny na léčivých účincích rostlin aj. V současné době, když je propagován návrat k přírodě, když i oficiální medicína uznává, že některé léky nám mohou víc uškodit než pomoci, se mnozí obracejí právě k fytoterapii.

Jaké jsou výhody léčby pomocí rostlin?

V každém případě, rostliny jsou potrava, kterou tělo přijímá jako něco, s čím si dovede poradit (na rozdíl od syntetických preparátů). Působení je pomalejší, ne tak razantní jako u léčiv. A další fakt, dosti podstatný, látky v rostlinách zpravidla působí v komplexu, tedy lépe a účinněji, než kdybychom požívali tyto sloučeniny jednotlivě. Kromě jiného jsou v rostlinách zastoupeny ještě vitamíny, minerály a další podpůrné látky, které samozřejmě pacientovi v jeho uzdravování pomáhají také.

Nevýhody a rizika?

Právě pomalejší působení - nedoporučuji tedy u vážných akutních stavů, vyžadující rychlou zdravotnickou péči. Spíš jsou doporučovány jako doplněk naší nevyvážené stravy, případně u chronických onemocnění. Ani léčivé rostliny nejsou bez rizika. Je mnoho rostlin, které jsou jedovaté, některé jsou toxické při větších dávkách, některé při dlouhodobém používání. Proto i zde, stejně jako u léčiv, je nutná opatrnost, zejména dodržovat doporučení zkušených, neordinovat si byliny bez jakýchkoli znalostí.

Po roce 1989 se na našem trhu začaly objevovat různé firmy, které mají výrobky z léčivých rostlin ve svém sortimentu. Jsou mezi nimi velké rozdíly. Nejen v ceně, ale především v kvalitě produktů. Nejlevnější výrobek zpravidla neznamená nejvýhodnější. Je dobré si spočítat, kolik obsahuje účinné látky na jednu dávku, příp. na denní dávku. Zpravidla dojdeme k tomu, že rozdíl mezi dvěma výrobky je ten, že levnějšího bychom potřebovali 2-3 násobek, aby se vyrovnal v účinku s tím dražším. Cena pak zpravidla vyjde stejná nebo i vyšší. Proto počítejte!

Důležité je vědět i něco o výrobci. Většina firem u nás prodávajících jsou pouze firmy dovozní. Tzn. někde ve světě nakoupí, a u nás prodají. Na tom není jistě nic špatného. Nicméně tyto firmy za kvalitu výrobků (v užším smyslu slova) nezodpovídají (tedy za obsah účinných látek, kvalitu použitých surovin, sběr v ekologických lokalitách atd.). Proto pokud chci mít jistotu, že mám opravdu kvalitní výrobek, hledám takové firmy, které si i samy distribuují a tudíž za výrobek nesou plnou odpovědnost. Mezi takové patří i firma ENRICH .

Stále více lidí si dnes začíná uvědomovat, že zdraví je na prvním místě v našem hodnotovém žebříčku. A stále více lidí se stará o svou výživu, fyzickou kondici (např. snižování přebytečných kilogramů) a co možná největší eliminaci stresu v našem životě (únava). Pokud se chceme dožít tzv. aktivního stáří a užívat si radostí života i v pokročilém věku, pak nám asi nic jiného nezbývá.

A pokud chcete začít i vy, pak vám přeji mnoho sil a velkých úspěchů!

Fytoterapie a vyuzití lécivé síly rostlin

Využívání rostlin v lékařství je patrně stejně staré jako lidstvo samo. Do 18. století bylo bylinářství obvyklou formou léčby. Dnes Světová zdravotnická organizace odhaduje, že je bylinářství na celém světe praktikováno třikrát až čtyřikrát častěji než klasická medicína. A dokonce i klasičtí lékaři se ve velké míre spoléhají na léky z bylin. Dnes zájem o bylinářství postupně vzrůstá. Stále více lidí má totiž pochyby o rozsahu užívání syntetických léku a také o jejich dlouhodobých účincích, někdy alarmujících. Zjevně bezpečnější přístup herbalismu odpovídá zájmu o ekologii a přirozené léčebné prostředky, který roste po celém světe. Dnes je bylinářství opět široce rozšířené a oblíbené. Bezpočet lidí si na drobné obtíže a méně závažná onemocnění kupuje bylinné léky. Navíc stále narůstá počet herbalistů, kteří léčí většinu nemocí svých pacientů. Mezinárodní vědecký výzkum nejen potvrzuje údaje o léčivé síle rostlin, ale také rozšiřuje vědomosti herbalistů o byliny nové.

Bylináři začali myslet více vědecky a pro jejich práci vzniklo nové jméno: Fytoterapie (z řeckých slov fyton, "rostlina", a therapeuein, "pečovat, léčit"). Fytoterapeut - lékaře, který je přesvědčen o účinnosti a bezpečnosti bylin. U nás se běžně užívají termíny bylinkář (ev. bylinář), herbalista i fytoterapeut. Fytoterapeuti používají pouze přírodní zdroje, a proto považují snahu farmaceutického průmyslu najít "aktivní složky" v rostlinách za zavádějící. V mnoha případech umožňují rostliny bezpečnější a účinnější léčbu než izolované složky, které byly uměle spojeny. Pacientovi - jednotlivce, který má své individuální slabosti a potřeby, nejen další případ. Jejich léčba proto odpovídá specifickým požadavkům, které se navzájem odlisuji. "Automatické" předepisování jinými slovy neexistuje.

Fytoterapie může pomoci většině pacientů při většině onemocnění včetně dlouhodobých, např. při artritidé, migréně a kožních obtížích. V některých případech, kdy by rostliny samy na léčbu nestačily, může být pacientům doporučena ještě jiná terapie. Byliny pracují pomaleji.. Zvláště to platí u dlouhodobých onemocnění. Údajně ovsem byliny začnou posilovat i přirozené ozdravné schopnosti těla, a pacient proto poci»uje zlepšení relativně brzy.Kromě léčení specifických chorob je cílem léčby také obnovit celkové zdraví pacienta a povzbudit jeho vitalitu.

bottom of page